OI 5 ΠΙΟ ΑΝΑΤΡΕΠΤΙΚΟΙ ΤΕΛΙΚΟΙ CHAMPION'S LEAGUE

5: Λισαβόνα 2014

Στάδιο: Estadio da Luz
Αντίπαλες ομάδες: Real Madrit vs Atleticko Madrit
Σκορ: 4-1 (Παράταση)

Η Atleticko προηγήθηκε με γκολ του Godin στο 36ο λεπτό. Το παιχνίδι οδηγούσε σε νίκη της Atleticko, ωστόσο ο αρχηγός της Ρεάλ Sergio Ramos με κεφαλιά στο 90+3 ισοφάρισε σε 1-1. Στην παράταση η Ρεάλ ήταν πολύ πιο ποιοτική. O Bale στο 110, ο Marcelo στο 118 και ο Ronaldo στο 120 σκόραραν τα υπόλοιπα τέσσερα γκολ για το δέκατο Champion's league της βασίλισσας.

4:Mόσχα 2008

Στάδιο: Luzhnikl
Αντίπαλες ομάδες : Manchester United vs Chelsea
Σκορ: 1-1 (6-5 πέναλτι)

Σκόρερς ο Ronaldo και ο Lampart και το παιχνίδι οδηγήθηκε στα πέναλτι. Στα πέντε πρώτα πέναλτι ο Ronaldo και ο Terry αστόχησαν. Στα knock out ο Henderson και ο Kalou ευστόχησαν, ο Giggs ευστόχησε και ο Anelka αστόχησε. 'Ετσι η Manchester United κατάφερε να κερδίσει τον τίτλο και να φτάσει στα τέσσερα Champions League.

3 Άμστερνταμ 1962

Στάδιο: Άμστερνταμ Αρένα
Αντίπαλες ομάδες: FC Benfika vs Real Madrit
Σκορ: 5-3

Ο τελικός με τα περισσότερα γκολ. Η Ρεάλ προηγήθηκε 2-0 με τον μεγάλο Puskas (18', 23').
H Benfika ωστόσο ισοφάρισε με τους Aguas (25') και Cavem (33'). Ο Puskas στο 39' σκόραρε 3-2. Ο Coluna στο 50' και ο Eusebio στο 64' και στο 69' διαμόρφωσαν το τελικό 5-3.

2: Παρίσι 1956

Στάδιο: Parc de Princes
Αντίπαλες ομάδες: Real Madrit vs Stade de Reims
Σκορ: 4-3

Η Stade de Reims προηγήθηκε με 2-0 με τους Leblond και τον Templin. Ο Di Stefano στο 14' και ο Rial στο 30' διαμόρφωσαν το 2-2. Ο Hidalgo έκανε το 3-2 αλλά ο Marquitos στο 69' και ο Rial στο 79' σκόραραν για να γίνει το σκορ 4-3 και να κερδίσει το πρώτο κύπελλο πρωταθλητριών η Ρεάλ.

1: Βαρκελώνη 1999

Στάδιο: Camp Nou
Αντίπαλες ομάδες: Manchester United vs Bayern Munchen
Σκορ :2-1

Ο Basler στο 6' σκόραρε για το 1-0 της Bayern και μέχρι το 90' το σκορ παρέμενε έτσι. Στο 90+1' ο Sheringham και ο Solskjaer στο 90+3' σκόραραν και στα τρία λεπτά των καθυστερήσεων το σκορ από 1-0 έγινε 1-2. Η Manchester United κατάφερε να κερδίσει το τρίτο της Champion's League.
 ΕΔΩ τα στιγμιότυπα αυτού του πραγματικά επεισοδιακού τελικού.