Πέμπτη 5 Οκτωβρίου 2017

ΜΠΑΣΚΕΤ, ΑΡΗΣ - ΠΑΟΚ 70 - 63

Στο χθεσινό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ με σκορ 70-63 μέσα σε ένα κατάμεστο Αλεξάνδρειο και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλου Ελλάδας.
Οι κίτρινοι έπαιξαν καταπληκτική άμυνα κάτι που τους βοήθησε να πάρουν και τη νίκη.Στην αρχή και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά με πολλά άστοχα σουτ αλλά στη συνέχεια βρήκαν ρυθμό.Ο Άρης έφτασε να προηγείται έως και με 19 πόντους στην τρίτη περίοδο με καλό ποσοστό στα σουτ 3 πόντων με πρωταγωνιστή τον Βον.

Ο ΠΑΟΚ με σερί 10-0 στην τέταρτη περίοδο κατάφερε να πλησιάσει αρκετά στο σκορ  αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να πάρει το παιχνίδι.